Sumo Movies
Haru Basho 2008

Movies of day   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15

Many thanks to toyasuko for posting lower division bouts from NHK's coverage to Youtube this basho!

Day 1

Makushita

Kyokushoten vs Ryuden
Kyokushuho vs Keno
Oumiryu vs Furuichi
Kotokuni vs Hoshikaze

Day 2

Makushita

Satsukiumi vs Wakaryusei
Daitensho vs Tokusegawa
Sadanofuji vs Kanbayashi
Daiyubu vs Sokokurai

Day 3

Makushita

Hikarikaze vs Ryuden
Wakakasuga vs Takanoyama
Oumiryu vs Daionami
Wakaryusei vs Sotairyu
Wakatenro vs Satoyama

Jūryō

Bushuyama vs Sagatsukasa
Kimurayama vs Kirinowaka
Katayama vs Tosayutaka

Day 4

Makushita

Furuichi vs Tamao
Yoshiazuma vs Satsukiumi
Sadanofuji vs Hoshikaze
Daiyubu vs Aran

Day 5

Jūryō

Sagatsukasa vs Shunketsu
Tosayutaka vs Ushiomaru
Kitataiki vs Kimurayama
Katayama vs Shimotori
Masatsukasa vs Kyokunankai
Hokutokuni vs Kasuganishiki
Chiyohakuho vs Shirononami
Tamawashi vs Mokonami
Tamanoshima vs Toyozakura
Tochinoshin vs Hochiyama
Kitazakura vs Koryu
Kotokasuga vs Hoshihikari
Tosanoumi vs Hakuba

Day 6

Jūryō

Shirononami vs Masatsukasa
Kasuganishiki vs Mokonami
Tochinoshin vs Tamanoshima
Hakuba vs Hoshihikari

Day 7

Makushita

Chiyonohana vs Kyokushuho
Oniarashi vs Terashita
Katsunofuji vs Oumiryu
Chokozan vs Toshinyama
Hananosato vs Wakaryusei
Wakakoyu vs Daiyubu

Jūryō

Hokutokuni vs Kimurayama
Masatsukasa vs Katayama
Tamawashi vs Shimotori
Kasuganishiki vs Hochiyama
Shirononami vs Mokonami
Tochinoshin vs Hoshihikari

Day 8

Makushita

Kitazono vs Furuichi
Mizuguchi vs Yanagawa
Wakagiyama vs Takaazuma
Matsutani vs Satsukiumi

Jūryō

Shirononami vs Kitataiki
Masatsukasa vs Mokonami
Hakurozan vs Tochinoshin
Hakuba vs Koryu
Kitazakura vs Hoshihikari

Day 9

Sandanme

Taika vs Yuminosato
Teruazuma vs Takashoma

Makushita

Asahisakari vs Takaazuma

Day 10

Makushita

Daiyubu vs Dairaido

Jūryō

Kimurayama vs Shunketsu
Masatsukasa vs Kirinowaka
Sagatsukasa vs Shimotori
Shirononami vs Hokutokuni
Tamanoshima vs Ushiomaru
Tochinoshin vs Kitataiki
Kasuganishiki vs Kitazakura
Kotokasuga vs Toyozakura
Hakurozan vs Tamawashi
Hochiyama vs Koryu
Tosanoumi vs Chiyohakuho
Mokonami vs Hoshihikari

Day 11

Makushita

Dewanosato vs Kyokushuho
Chiyonohana vs Shironoryu
Terashita vs Mori
Kitaharima vs Gorikiyama
Fujimoto vs Kazafuzan
Nionoumi vs Fukunaga
Yonemura vs Kaishoryu
Amuru vs Hoshikaze
Daiyubu vs Shimoda

Day 12

Makushita

Oumiryu vs Tamao
Fukuoka vs Daimanazuru
Hananosato vs Daishoyu
Ri vs Matsutani
Yotsuguruma vs Sadanoumi
Sotairyu vs Tenichi
Minami vs Kanbayashi

Jūryō

Hokutokuni vs Katayama
Wakatenro vs Tosayutaka

Day 13

Sandanme

Kasugaryu vs Masunofuji
Kisomitsuru vs Kamakura
Takayasu vs Danyu

Makushita

Futamusashi vs Ryuden
Tokusegawa vs Kaonishiki
Nakanishi vs Hoshikaze
Dairaido vs Kanbayashi
Takakoyama vs Kotoyutaka
Daiyubu vs Fujimoto
Takunishiki vs Satoyama

Jūryō

Hokutokuni vs Kirinowaka
Wakakoyu vs Shunketsu
Shimotori vs Kasuganishiki
Shirononami vs Ushiomaru
Chiyohakuho vs Tosayutaka

Day 14

Makushita

Shironoryu vs Wakakasuga
Wakayuki vs Seiro
Omiryu vs Fukunaga
Shoketsu vs Fukuoka
Asahisakari vs Gagamaru
Ri vs Hayasegawa
Sugita vs Sotairyu

Jūryō

Kitataiki vs Katayama
Shirononami vs Tosayutaka
Tamawashi vs Kasuganishiki
Chiyohakuho vs Kirinowaka
Tamanoshima vs Hokutokuni
Mokonami vs Kitazakura
Kotokasuga vs Masatsukasa
Ushiomaru vs Hakuba
Shimotori vs Koryu
Tosanoumi vs Kimurayama
Toyozakura vs Hoshihikari

Day 15

Makushita

Jūryō